Zimní Foton: fotíme buchty, lentilky a… prostě jídlo!

Zatímco na podzim jsme se procházeli mezi hvězdami a bloudili podvečerním Brnem, v zimě jsme se s Fotony drželi pěkně při zemi a zůstali u základní lidské potřeby – jídla! Mňam!

Dlouho jsme s Peťou fotografování jídla odolávaly, přestože se vždy objevilo na seznamu přání, když jsme se ptali, co by naši Fotoni chtěli zkusit fotit. Myslím, že odteď toto téma bude nedílnou součástí našich kurzů. Nejen, že v něm fotografové uplatní svoji leckdy, zdá se, až bezbřehou představivost, navíc si procvičí práci s přirozeným světlem a kompozici, což je klíčové snad pro každou fotografii. Každý může tvořit dle své libosti, a koho zrovna nic nenapadá, získá inspiraci u druhého anebo rovnou nafotí jeho dílo – avšak svým osobitým pohledem.

© Jiří Dočkal

Pro dekoraci se nám osvědčily nasekané mandle a vlašské ořechy, strouhaný kokos (obzvlášť v prosinci připomíná napadený sníh a dodává fotkám atmosféru Vánoc, díky, Jirko!), levandule a skořice. Ideální je mít jeden tmavší ubrus (my měli tmavě modrý, který krásně kontrastoval s mandarinkami) a jeden světlý ubrus, nejlépe tkaný, má zajímavou strukturu.

© Jakub Králík
© Jakub Králík
© Radka Čelechovská
© Radka Čelechovská

Pokud jste se nemohli kurzu zúčastnit, anebo už vám bohužel není 12–15 let, inspiraci k prezentaci „Foodstyling snadno a rychle aneb 11 tipů, jak na fotky, nad kterými bude slintat i Zdeněk Pohlreich“ jsem čerpala především z článků „8 rad, jak (ne)fotit jídlo“ a „Fotografické tipy pro milovníky jídla a začínající foodblogery“. Pomohlo mi i anglické video „How to improve your food photography“, ve kterém přímo vidíte, jak působí přirozené světlo na jídlo a kam jídlo na snímku komponovat.

Dalším kreativním počinem bylo fotografování lentilek, nad které umístíte plexisklo a pokapete vodou z pipety. Podívejte, jaké lentilkové hvězdokupy díky tomu vznikají:

Zkoušeli jsme i produktovou fotografii ve vlastnoručně vyrobeném fotostanu, který si můžete hravě postavit i vy podle tohoto návodu.

Na Vendelínově fotografii se žabákem vidíte už zásah v programu na úpravu fotografií, který jsme si vyzkoušeli záhy potom. V létě jsem s dětmi na táboře zkoušela anglický Polarr, který je uživatelsky příjemný, dají se v něm dělat všelijaké kulišárny typu zvětšování očí a zmenšování nosních dírek, ale nabízí i řadu dalších úprav. Nicméně složitější práce s vrstvami nebo klonovacím razítkem apod. neumožňuje. Program paint.net tyto funkce nabízí, přitom není tak složitý pro začátečníky jako GIMP, který je taktéž zadarmo. Fotonům podařily skvělé úpravy, podívejte:

Na další programy na úpravu fotografií zdarma se můžete podívat v tomto odkaze.

Když jsme v zázemí Rozmarýnku, necháváme si na závěr dostatek prostoru na promítání fotek. Myslím, že je to zlatý hřeb dne, protože konečně vidíme, co to Fotoni celý den tvořili – a oni se mohou pochlubit, co se jim povedlo, ale také ostatním říct o radu, když neví, zda je jejich fotka dobrá anebo co by mohli vylepšit.

Fotky ze zákulisí. © Ester Dobiášová

S Peťou Fotony od začátku vedeme ke konstruktivní zpětné vazbě – což zjednodušeně znamená, že pokud se mi něco líbí, řeknu proč. A pokud se mi něco nelíbí, také řeknu proč. Jen tak se mohou fotografové vzájemně posouvat. I proto jsme založili tento web, aby měli Fotoni více prostoru získat zpětnou vazbu na své fotky, protože mnohdy v zázemí nebýváme a fotku si ukazujeme jen jednu.

Fotky ze zákulisí. © Petra Horáková

Neváhejte se proto i vy, milí návštěvníci, podívat na portfolia některých našich fotografů s výběrem jejich nejlepších fotek, který si sami vytvořili, a zanechat jim povzbudivý komentář.

Uf, hotovo, a jdeme to všechno sníst!

Ester Dobiášová, lektorka fotografického kurzu Foton

Publikoval Ester Dobiášová

I love books, films, writing, photography, reading, listening music...

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte web zdarma s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: